DJI Mini 2

DJI Mini 2

ה-DJI mini 2 הוא רחפן קטן וקומפקטי עם מצלמה ששודרגה מ-2.7K  ל-4K בצילום וידאו ותמונות סטילס באיכות גבוהה, אין ירידה באיכות התמונה כשמצלמים 1080P או 2.7K, אך בצילום 4K האיכות תפגע, אחת מהטובות בשוק. חברת DJI הורידה את המילה " Mavic" מדגם זה, ככל הנראה לצורך פשטות שיווקית, ובחרה בשם המתגלגל בקלות על הלשון. עם זאת, עדיין באזורים מסוימים המיני 2 נראה זהה לדגם ה-Mavic Mini, במיוחד בחלק התחתון של גוף הרחפן. מה כדאי לדעת עליו ולמי הוא מתאים במיוחד? כפי שנהוג לומר, "יצאנו לבדוק".

 

DJI Mini 2 – נתונים בסיסיים 

ראשית, מדובר על רחפן מתקפל, כלומר, שארבעת הזרועות שלו מתקפלות פנימה ליצירת גוש שאינו עולה ברוחבו ובאורכו על גודל של iPhone 11 רגיל ומתאים לכל כיס. גם במצב טיסה, כאשר זרועותיו פתוחות עד הסוף והמדחפים שלו מורכבים, גודלו של הרחפן מגיע רק ל-245 מ"מ רוחב, 289 מ"מ אורך וגובה של 56 מ"מ – נוח וקטן למדי בהשוואה לרחפנים אחרים. המיני גם קל מאד, ומשקלו 249 גרם בלבד. מתחת ל-250 גרם רחפן מוגדר כצעצוע במדינות רבות, ולכן אין צורך לרשום אותו ולהוציא רשיון כדי להטיסו. בדצמבר 2020 הוחלט על ידי הרשויות בארצות הברית לפטור את המיני 2 מהצורך לרישום לשם הטסה.

 

שליטה ברחפן

השלט-רחוק שך המיני מעט גדול יותר בדגם הזה מאשר בדגם הקודם בסדרה. בנוסף, הוא בעל טכנולוגיית תקשורת אלחוטית מתקדמת יותר ואנטנות חזקות יותר. בעוד שרחפני הדור הראשון נאבקו בדרך כלל כדי לשמור על חיבור יציב במרחקים ארוכים, המיני 2 שומר על תקשורת רצופה ללא כל קושי. אפליקציה DJI Fly וטלפון נייד נדרשים להפעלת הרחפן והיא זמינה עבור מכשירי Android ו-iOS.

 

סוללת הרחפן

גם חיי הסוללה שופרו בדגם המיני 2 יחסית לדגמים קודמים בסדר-גודל הזה. מנועי ה-Mini 2 שודרגו להיות חזקים ויעילים יותר בצריכת חשמל, ולכן זמן ההטסה של הרחפן עלה ממקסימום של כ-28 ל-31 דקות. זה מעט פחות מה-34 דקות שנקבל ב-DJI Mavic Air 2s (היקר יותר), אך עדיין הופך את המיני 2 לרחפן הטוב מסוגו כשמדובר בזמן טיסה. כמובן, כמו תמיד, זמני ההטסה במציאות שונים מעט, ונוטים להיות קצרים בכמה דקות. לכן יש לצפות לזמן הטסה קרוב יותר ל-27 דקות בפועל. המנועים החזקים יותר של המיני 2, יחד עם המערכת האלחוטית הטובה יותר, עובדים יחד כדי להבטיח שהרחפן יגיב לפקודות גם אם יתרחק קצת מבסיס הבית. 

 

כאשר הסוללה נחלשת, אפליקציית DJI Fly מתריעה על כך, כך שתוכלו להחזיר את הרחפן הביתה בשלום ולהנחית אותו ללא חשש לפני שהסוללה תיגמר. ערכת ה-מיני 2 מגיעה עם סוללה אחת, מטען ושלט-רחוק בגרסה הבסיסית. מומלץ לרכוש את ערכת הקומבו, הכוללת שתי סוללות רזרביות נוספות ואבזור נוסף לרחפן הכולל תיק נשיאה.

ניתן לטעון את הסוללה מחוץ או בתוך הרחפן, באמצעות יציאת ה-USB-C שלו שממוקמת בחלק האחורי, ליד חריץ כרטיס הזיכרון. ה-Mini 2 אינו כולל אחסון פנימי משלו, אז אל תשכחו לקנות כרטיס זיכרון – אני ממליץ על כרטיס 16GB לכל הפחות עבור 1080p, ו-32GB או 64GB אם אתם מתכננים לצלם וידאו ב-4K.

 

בטיחות

הרחפן כולל מקלטים-משדרים הן למערכות מיקום GPS והן למערכות מיקום GLONASS. מערכות אלו מסייעות לרחפן באיתור מיקומו על פני המפה ולשיפור יכולתו לרחף כמעט באופן מושלם במקום אחד. אפליקציית בקרת הטיסה DJI Fly כוללת תכונת Find My Drone, המציגה את המיקום הידוע האחרון של הרחפן. במקרה של איבוד הרחפן, אורותיו יהבהבו והרחפן ישמיע צלילים (במידה והוא עדיין פועל). אני מקווה שלא תצטרכו לעולם לעשות שימוש בפיצ'רים אלו, אבל טוב שהם ישנם, ולו בשל ההרגשה הבטוחה. מערכת ה-GPS מאפשרת גם טיסה אוטונומית ואוטונומית למחצה. 

 

מעקב אחר אובייקטים, ActiveTrack, אינו קיים בדגם המיני 2. DJI תולה זאת בחוסר בחיישני זיהוי מכשולים, וזה הגיוני – ל-Mini 2 אין דרך לדעת אם אובייקט עומד בדרכו, ולכן האחריות כולה עליכם אם אינכם רוצים שהרחפן שלכם יטיס את עצמו לתוך עץ. אם אתם רוצים רחפן שיעקוב אחריכם, ה-Mavic Air 2 וה-Skydio 2 יתאימו לכם יותר.

רחפני DJI כוללים גם מערכת גיאופנס, FlySafe, המונעת מן הרחפן מלהמריא במרחבים אוויריים המוגבלים בכל מדינה. בידקו במפת האפליקציה לפני שאתם מטיסים טת הרחפן כדי לוודא שאתם לא עוברים על החוק ומטיסים במקום אסור. ניתן להגדיר את הגיאופנס כדי לשמור על הרחפן במרחק של רדיוס מסוים מהשלט, ואני בהחלט ממליץ למטיסים מתחילים לנצל זאת. 

 

מצלמת 4K עם הדמיה גולמית

המצלמה של המיני 2 זהה לזו של ה-Mavic Mini בזווית הראייה, אך הצמצם והרזולוציה שלה שודרגו מ-2.7K ל- 4K. הפיקסלים הנוספים מועילים ויאפשרו לכם לצפות בוידאו בטלוויזיית UHD 4K באיכות מלאה. תכונת זום דיגיטלי כלולה – ללא אובדן נתונים בעת הצילום ב-2.7K או 1080P, אך היא כן חותכת את איכות הוידאו אם נשתמש בה עבור 4K.

המצלמה מותקנת בחזית הרחפן, על גימבל תלת צירי. הוא יציב לחלוטין במהלך טיסה רגילה, ותוכלו לעבור למצב ספורט במהירות גבוהה או לאפשרות קולנוע במהירות נמוכה, הנותנת תחושת ביטחון בזמן הטסה לצילומים בלילה. המיני 2 באמת זריז במצב ספורט, אבל אתם חייבים להיות זהירים במיוחד ולשמור על קשר עין עם הרחפן על מנת שלא להיתקל במכשולים, מכיוון שכאמור אין לו חיישני מכשולים והוא לא יעצור. כשהוא טס במהירות ונתקל בכח במכשול, זה יכול להסתיים בעצב גדול.

 

תמונות סטילס נשמרות באיכות של 12MP בפורמט JPG או Raw, על פי בחירתכם. המיני 2 מוציא את ה-JPGs "מחוץ לקופסה", ולוכד תמונות שנראות טוב עם פרטים וצבעים חדים, מלאי חיים אך לא צעקניים ומוגזמים. התמונות הגולמיות (RAW) מעט שטוחות מבחינת צבע ושומרות יותר נתונים. הן עדיפות אם אתם רוצים לערוך את התמונות שלכם, אבל זה אומר שתצטרכו לקחת בחשבון זמן התעסקות עם תוכנות עריכה לפני שתוכלו להציגן או לשתפן. מצד שני, קחו בחשבון שעניין עריכת התמונות הוא חלק בלתי נפרד מן התחום, בין אם לתחביב ובוודאי לצרכים מסחריים, ולכן עדיף שתתחילו להתרגל לכך כבר בשלב זה. 

 

תכונות מצלמה שמקבלים בדגם ה-DJI Mavic Air 2 היוקרתי חסרות כאן. כבר הזכרנו את ה-ActiveTrack ואין גם HDR, אבל ה-Mini אינו כולל גם מצב Hyperlapse, שמאפשר לצלם נקודה או מסלול קבועים במרחב תוך צילום תנועה סביבם.

 

למיני 2 יש מספר מצבי צילום מהירים אוטומטיים, למשל Rocket mode, Helix mode, boomerang mode, Dronie mode, circle mode.

גודלו של המיני מאפשר למשתמשים לצלם מזוויות שאולי לא הצליחו להשיג עם רחפנים אחרים, כבדים יותר, בשל יכולתו לעוף בחללים צרים יותר מרוב הרחפנים האחרים בשוק. 

 

 

יתרונות:חסרונות:
נוח לנשיאה, קל וקומפקטיאין פרופילי צבע לוידאו ו-JPG
מצלמת 4K מיוצבתאינו כולל ActiveTrack, Hyperlapse, HDR
מצבי צילום גולמיים ו- JPGאין חיישני מכשולים
צילומים מהירים אוטומטיים 
זמן טיסה ארוך 
מנועים וחיבור חזקים יותר מ-Mavic Mini 
GPS ותכונות בטיחות אחרות 
אין צורך ברישום FAA 

 

 רחפן מומלץ למתחילים

צפוי ומקובל שלדגמים ברמת הכניסה פחות תכונות ופיצ'רים מאשר לחלופות בטווח הבינוני והיקר. בעלויות של המיני לא תקבלו 48MP במצלמה, חיישני מכשולים או תכונות מתקדמות אחרות. ה-DJI Mini 2 חסר גם כמה מאפשרויות הווידאו הממוקדות יותר הקיימות ב-DJI Mavic Air. השאלה היא בדרך כלל האם כדאי בכל זאת להוציא עליהם כסף. התשובה היא, כמובן וכמו תמיד, זה תלוי. ה-DJI Mini 2 הוא רחפן ברמה התחלתית טובה. הוא מדורג נמוך מה-Air 2/2S, אבל אם אתם רק מתחילים ורוצים להתנסות, או אם תקציבכם מוגבל ובכל זאת אתם רוצים להחזיק רחפן קטן לצילומים לשימוש ביתי ולכיף, שווה בהחלט לשקול את המיני 2.