רחפנים לילדים

רחפנים לילדים

עם העלייה בפופולריות של רחפנים בעולם, בשנים האחרונות הפכו הרחפנים גם למתנה מבוקשת לילדים. בשל מגוון הרחפנים הענק בשוק קשה לדעת מה לבחור, אך מן הצד השני – יש גם המון אופציות שמתאימות לכל גיל ולכל ילד. בואו נבהיר – אני לא מדבר כאן על רחפני צעצוע. רחפן צעצוע ניתן לקנות בכל חנות צעצועים במחירים זולים מאד ללא צורך בהכנה מוקדמת. אני מדבר על רכישת רחפן של ממש המתאים לשימוש של ילדים. אתם אולי חושבים שרחפן אמיתי יקר מדי או מיותר עבור ילדים, אבל האמת היא שרחפנים דווקא יכולים להיות בעלי השפעות מיטיבות וחינוכיות מאד ולתרום להם בהרבה מאד דרכים.

למה כדאי לרכוש רחפן לילד?

ילדים המטיסים רחפנים זוכים בשיפור בתפיסה המרחבית שלהם, מיומנויות מוטוריות גסות ועדינות, שיפור במיקוד הראייה ובתיאום עין-יד, ובמיומנויות נוספות. הם לומדים לקחת אחריות ולטפל בסבלנות במכשיר עדין הדורש תחזוקה והכנה, מה שכרוך גם ביכולת לדחיית סיפוקים. הילדים לומדים המון מהטסה וצילום ברחפן – הם מקבלים הזדמנות לדעת יותר על הסביבה שלהם, ולהעמיק את הידע שלהם בגאוגרפיה, פיסיקה, גאולוגיה ומטאורולוגיה. הם מתרגלים לכבד מגבלות וחוקים החלים על הטסת הרחפן ומתרגלים עקרונות צילום שיכולים לשרת אותם לכל אורך חייהם. הם מתחילים להבין את העובדה שישנן זוויות ראייה ופרספקטיבות שונות דרכן ניתן להתבונן בכל דבר, ולעובדה שממרחקים, גבהים ונקודות מבט שונות רואים דברים אחרת. בימים בהם אנו מחפשים דרכים להוציא ילדים החוצה מן הבית והמסכים וכולנו יודעים עד כמה קשה לשמור על רמת העניין של הילדים כאשר מבלים בחוץ, הרחפן מספק דרך מצויינת להשיג זאת (אמנם גם עם מסך קטן), והזדמנות להראות להם כמה מעניין העולם, כמה כיף לבלות בחוץ, בחיק הטבע, לגלות וללמוד דברים חדשים.

הרחפן יכול לתרום לילדיכם גם מבחינה רגשית וחברתית – הם יכולים לצלם פעילויות חברתיות ומשפחתיות ולשמור את הזכרונות מהם בצורה של תמונות באלבום, בספר תמונות שיפיקו או בפרופיל חברתי שלהם. הם יכולים לשתף בני משפחה וחברים באירועים, פעילויות ואתרים שצילמו, ולספר להם עוד עליהם. בתחילת דרכם כמטיסי רחפן, ילדים מטיסים ומצלמים בדרך כלל בליווי הורה, פעילות ותחום עניין משותף שיכול לקרב בין הילד להורה. איזה כיף זה לחלוק שעות צילום יחד ולשלוח את התמונות לסבתא!

מה עלינו לחפש כאשר אנו קונים רחפן לילדים?

חשוב לרכוש רחפן שיהיה יחסית קל ונוח לנשיאה, לא גדול וכבד מדי. משקל רחפן גדול או רחפן מגושם מדי עלול להיות מסובך להפעלה ולטיפול לידיו הקטנות של הילד. רחפן לילדים מומלץ שיהיה עשוי מחומר איכותי ועמיד ומיצרן אמין, כדי שלא ימהר להתקלקל ולהיפגם. אם אתם מחפשים דגם המאפשר צילום אווירי, כדאי לכם לשקול דגם הכולל מצלמה מובנית ולא דגם המצריך הרכבת מצלמה חיצונית בתושבת. זה יאפשר פחות התעסקות לפני ההטסה, ויהיה קל ומהיר יותר לילדכם לכוון את המצלמה.

איזה רחפן מתאים לגילאים צעירים?

שיקול קריטי נוסף בבחירת רחפן לילדים הוא הגיל. לגילאים שונים מתאימים רחפנים מסוגים וגדלים שונים, וישנו גם האספקט החוקי, מכיוון שמדינות מסויימות אוסרות על ילדים מתחת לגילאים מסויימים להטיס רחפנים כלל. בארה"ב אין להטיס רחפן ללא ליווי מבוגר מתחת לגיל 13, ובקנדה – מתחת לגיל 18! ההמלצה של המומחים היא שמתחת לגיל שש לא כדאי לאפשר לילד להטיס רחפן של ממש. בגילאים הרכים יותר אפשר לרכוש רחפני צעצוע תמימים ולא מסובכים להפעלה וזה בהחלט מספיק. הידיים של ילדים צעירים יותר קטנות מדי והמיומנויות המוטוריות שלהם עדיין אינן מפותחות מספיק כדי לשלוט ברחפן מורכב יותר. גם התפיסה המרחבית שלהם אינה מפותחת עד לרמה המקסימלית, והם לא יוכלו לשמור על קשר עין רציף עם הרחפן. בגילאים אלו ההמלצה היא גם להרחיק את הילד מחלקים קטנים או ממדחפי רחפן מסתובבים שעדיין אינו יודע להיזהר מהם. רחפני צעצוע במודל קוואדקופטרז יתאימו מאד. ישנם המרחיבים את טווח הגילאים וממליצים להמתין ברכישת רחפן אמיתי עד לגילאי 8-9.

לילדים עד גיל 12 יתאימו רחפנים קטנים יותר בעלי אופן הפעלה בסיסי ולא יותר מדי כפתורים ואפשרויות. עם זאת, מומלץ לרכוש רחפן בעל מצלמה, ועדיף כזאת המסוגלת לצלם ב-360 מעלות, כדי שילדיכם יוכלו לחוות את כל הכיף שאפשר לעשות עם רחפן.

דגם שיכול להתאים לילדים בגילאים האלו הוא למשל ה-DJI Tello – רחפן זול וחמוד שאם הילד ירסק לא יגרום כאב לב גדול לו ולהורים. תוכלו לצפות בביקורת ובביצועים שלו כאן –

ואיזה רחפן מתאים לבני נוער?

בגילאי העשרה ומעלה אפשר כבר ללכת על רחפן רציני יותר, עם יכולות מתקדמות כמו מצלמה משופרת יותר וזמן סוללה ארוך יותר. כמובן שגם התקציב הוא שיקול, ואם אינכם יכולים לרכוש את הרחפן היקר ביותר אין זה אומר שילדיכם לא יוכלו ליהנות מהטסה וצילום ברחפן. סביר להניח שרחפן ברמת עלות בינונית בהחלט תספיק להם, גם בגילאים הללו. נסו, עד כמה שתוכלו, לוודא שהטינאייג'רים הפרטיים שלכם מבינים את נושא האחריות הכרוך בהטסת רחפן ושהם מקפידים להתרחק מאנשים, לא להציק להם ובוודאי שלא לפגוע בהם או להפחיד אותם בזמן ההטסה. כמו כן, וודאו שמעבר לכיף, הם לוקחים אחריות גם על הטיפול והתחזוקה של הרחפן לפני ואחרי כדי שיחזיק מעמד לאורך זמן. הבהירו שרחפן אינו צעצוע, אלא כלי הטסה ומכשיר טכנולוגי מתוחכם הדורש זמן, סבלנות ותרגול כדי להפיק ממנו את המיטב.

אם אתם רואים שהנער או הנערה ממש "נכנסים" לעניין, מפתחים את יכולות הצילום וההטסה שלהם ומבלים זמן רב בפעילויות הקשורות לרחפן, אולי כדאי לשקול לרכוש עבורם רחפן מקצועי ומתקדם יותר, שיאפשר להם להמשיך ולהתפתח כמטיסים וכצלמים. זאת יכולה להיות תחילתה של קריירה אומנותית או מקצועית נהדרת!

רחפן המתאים לגילאי העשרה הוא לדוגמא רחפן ה-DJI Mini 2, שהחברה ממליצה עליו מגיל 14 ומעלה. גם רחפן זה קל מאד וקטן יחסית, ומושלם למתחילים.

הנה טבלה לסיכום:

גילסוג הרחפן
מתחת לגיל 6-8רחפני צעצוע בלבד
8-14רחפנים למתחילים
מעל 14תלוי ברמת הילד

ומה עוד כדאי לקחת בחשבון?

לרחפנים שונים פיצ'רים שונים שיכולים להתאים או לא להתאים לילדיכם. למשל, ישנם רחפנים היכולים לטוס גם בתוך מבנים ולא רק בחוץ, ישנם רחפנים בעלי יכולת לשדר וידאו בלייב, בעלי פיצ'ר שמירת גובה, וכו'. חשבו על הילדים שלכם, מה ימשוך אותם ויעניין אותם ומה הם אוהבים. ואם אתם יודעים, קחו בחשבון גם את רמת המיומנות שלהם בהטסת רחפנים. ילדים בעלי ניסיון בהטסת רחפנים מגיל צעיר יכולים ליהנות מאד מרחפן בעל יכולות תעופה חזקות יותר, בעוד שילדים שאין להם ניסיון כלל בהטסת רחפן זקוקים לרחפן פשוט להטסה ויציב מאד. בחירה ברחפנים בעלי חיישני זרימה אופטית יכולה לסייע, מכיוון שרחפנים אלו בסבירות גבוהה יותר לשרוד נפילה מגובה.

נסו להשיג מידע ולברר איזה דגם רחפן הוא עמיד וחזק יותר, כך שלא יאבד או ייפגם בקלות, גם בנסיונות ההטסה הראשונים של הילד. נושא נוסף שכדאי לבדוק הוא עניין אורך חיי הסוללה. בחרו ברחפן עם אורך סוללה של לפחות עשר דקות, כדי שהילד יספיק ליהנות ולחוות את ההטסה ולהשיג את הצילום שרצה. במידת הצורך, שיקלו לרכוש סוללות נוספות לגיבוי. רעיון נוסף הוא לבחור ברחפן בעל צבע בולט כדי שיהיה קל לזהותו ולעקוב אחריו בשמיים ולמצוא אותו אם חלילה יאבד. מהירות וטווח הטיסה גם הם יכולות להוות שיקולים, וכך גם אמצעי בטיחות שונים.

מלבד כל זאת, זכרו שלילדים קשה מאד לחכות, במיוחד כשמדובר במתנה שהם רוצים מאד. לכן אם אתם מזמינים את הרחפן מחו"ל, קחו טווח בטחון של זמן או שאל תספרו לילדים מראש שהזמנתם את הרחפן מכיוון שפעמים רבות רחפנים מעוכבים בדואר או במכס בהגעה לישראל ולוקח להם זמן רב להגיע לידיכם. אופציה נוספת – לשדרג את המשלוח למשלוח פרמיום המגיע ועובר את המכס עם שליח פרטי.

רחפן לילדים יכול להיות מתנה נפלאה, מפתחת ומעשירה, שתשמח את כל המשפחה ותספק שעות של הנאה משותפת אם תבחרו נכון. בדקו כל מה שצריך לבדוק ובחרו בתבונה, ואני פה אם תרצו להתייעץ.

לייעוץ בנושא בחירת רחפן השאירו הודעה: