13 דרכים לצלם ברחפן החדש שלך, וכמה טיפים

צילום ברחפן
אלון שטמברגר

אלון שטמברגר

חובב רחפנים וצילום ברחפן

השמיים הם הגבול! רכשתם רחפן עם מצלמה? הטסת רחפן עם מצלמה היא דרך מהנה ומרגשת לצלם תמונות אוויר מדהימות של העולם מנקודות מבט חדשות, לצלם תמונות אוויר וסרטונים של נופים, אירועים וחיות בר. רחפני צילום הופכים יותר ויותר פופולריים גם לביצוע עבודות אוויריות כמו צילום סרטוני וידאו.

לפני שנתחיל, כדאי לחשוב על סוג הצילומים שתוכלו להשיג עם הרחפן שלכם. האם תעדיפו לצלם תקריבים, צילומי זווית רחבה, פנורמה, משהו אחר? האם תזדקקו לתאורה ספציפית, או לזמני צילום מסויימים? מזג אויר?בשעות שונות הדברים מוארים בצורה שונה, ויש לקחת זאת בחשבון. האם ישנו ציוד ספציפי שתזדקקו לו עבור הצילומים שאתם רוצים לבצע? אלה רק חלק מן הדברים שכדאי לבדוק כשמתכננים פעילות צילום ברחפן. אם זאת הפעם הראשונה שלכם, קחו קודם כל את הרחפן לטיסת ניסוי, ונסו לצלם איתו סוגים שונים של תמונות וסרטונים. בדקו את התוצאות, והתחילו ללמוד מה עובד ומה פחות.

עקרונות חשובים בצילום הרחפן זהים לאלו של צילומים רגילים שכמוהם בטח כבר עשיתם המון – טכניקת צילום טובה שמספקת תמונות ברורות וחדות, קומפוזיציה מעניינת – שילוב אלמנטים שיוצרים יחד אסתטיקה, ולספר סיפור טוב עם המצלמה שלכם, גם אם היא באוויר.

הנה דרכים נהדרות לשימוש ברחפן הצילום שלכם:

 • צילום סימטריה בנופים עירוניים, חקלאיים וטבעיים. סימטריה של עצמים או נופים המצולמת מן האוויר יוצרת לרוב תצלומים מעניינים מאד שמושכים את העין מכיוון שאנשים אינם רגילים לחשוב על המקום שצולם באופן הזה ולראותו מזווית כזו.

 • צילום משנה פרספקטיבה – שכבו על הקרקע וצלמו את עצמכם מן האוויר כביכול מחזיקים מבנה, מטביעים סל במגרש כדורסל, וכו'. צילומים אלו יוצרים תמונות המדמות דו-מימד ואינם אפשריים בשום דרך אחרת מלבד צילום ברחפן.

 • סרטוני סטופ-מושן או Time-Lapse – סרטונים שהם למעשה אנימציה הנוצרת מצילום תמונות רבות בזו אחר זו במרווחי זמן שווים כדי להראות תנועה או התפתחות. אחד הסרטונים שצולמו ברחפן שנעשו ויראליים בטירוף לאחרונה הוא סרטון של צלם ישראלי הנעשה בשיטה זו. הצלם עקב אחר תנועת עדר כבשים במשך מספר חודשים, ויצר סרטון שהדגים את זרימת התנועה שלהם כעדר ממקום למקום.

 • צילום סלפי אווירי – שלכם בלבד, או עם אנשים נוספים. הכי כיף – צילום קבוצת אנשים – משפחה, חברים או עובדים – באמצעות הרחפן. תוכלו לקבוע כנגד איזה רקע או נוף ייערך הצילום כדי לתת לו משמעות או אסתטיקה מיוחדים.

 • צילום צבעים בולטים או מנוגדים – משטחים או דוגמאות של צבע יוצאים ממש יפה בצילומי רחפן. הדבר נכון מאד גם למשחקי אור וצל, היוצרים דרמה ועניין נוסף בכל תמונה ( זכרו תמיד לקחת איתכם חולצה אדומה בתיק).

 • צילומי שמיים מטורפים – השמיים מעניקים לנו לעיתים קרובות הזדמנויות צילום נהדרות שהרחפן שלנו יכול לנצל. אני בדרך כלל מזנק החוצה עם הרחפן בכל פעם שהשמיים שלנו מספקים עננים יפים המוארים בדרך מיוחדת, ערפל (למתקדמים – יש לדעת מה אתם עושים כדי לא לאבד את הרחפן), סערה באופק (שוב, בזהירות ומרחוק), זריחות, שקיעות וכד'.

 • צילומי דפוסים ותבניות חוזרות יוצאים גם הם מרתקים ברחפן. אחד התצלומים הפופולריים ביותר שלי הוא צילום יישוב נידח בערבה שאף אחד לא חשב לצלם אותו מלמעלה, המציג את היופי שבדפוס הגגות של בנייני היישוב.

 • צילומי הובלת עין – תמונות שבהן יש מעין "הובלה" של העין באמצעות שביל, כביש, נהר, וכד' מהנים יותר עבור המח שלנו ומושכים אותנו להתבונן בהם עוד ועוד. גם קווים החוצים את הנוף לשניים ויוצרים חלקים שונים או מנוגדים בתמונה יכולים להיות מעניינים. דרך אגב, הקווים ממש אינם חייבים להיות ישרים. לפעמים זה הרבה יותר מעניין אם הם מתעקלים, ולכן צלמים ישראלים רבים כל כך קמים מוקדם בבוקר כדי לצלם את הכביש המסתלסל במעלה מכתש רמון.

 • צילומי אופק – גם כאן, המח שלנו מתוכנת להימשך למראה קו האופק. צילום של אופק מואר יפה בזריחה או בשקיעה, בשטח פתוח ועם שמיים מיוחדים הוא מהתמונות היפות ביותר שאתם יכולים לצלם עם הרחפן שלכם. תוכלו לשחק עם גובה הרחפן כדי לשים את קו האופק בגבהים שונים בתמונה.

 • צילום מופשט – שגעו את העוקבים שלכם עם צילומים שלא יוכלו לנחש של מה הם. שוב, כאן המטרה היא למצוא תבניות, דפוסים או צבעים המשתלבים יחד ליצירת מראה ייחודי מופשט שקשה לזהות.

 • אפקטים מיוחדים ופילטרים – ברוב אפליקציות הצילום ברחפן היום ישנן אפשרויות שונות למשחק שיאפשר לכם מאוחר יותר, ליצור אפקטים או להוסיף פילטרים שיקפיצו את התמונה או הסרטון שלכם לרמות אחרות. זה אפשרי לפעמים גם בתוכנת העריכה. אני, למשל, אוהב ליצור סרטון של התרחקות מהירה ממוקד הצילום עד למבט שכאילו מרחף מעל כדור הארץ. זה מגניב!

 • צילום פנורמי – אפשרי בשוט אחד בסרטון, או בצילום תמונות עוקבות שמאוחר יותר תוכלו לערוך לתמונה פנורמית אחת בתוכנת העריכה שלכם. לרחפנים מסויימים (כמו ה-DJI Mavic, למשל), יכולת לבצע צילומי פנורמה בעצמם.

 • תמונות לילה – אורות במרחק, עיר בוהקת מאורות מנצנצים, עצם מואר בתוך שטח חשוך, כל אלה ואחרים יכולים ליצור עבורכם הזדמנויות צילום ותמונות מדהימות. אחת התמונות האהובות עלי ביותר היא תמונה שצילמתי בתל אביב בלילה, של מספר רב של עגורנים מוארים בצבעים שונים באתר בנייה ענק. זה יצא פשוט מהמם!

טיפים חשובים נוספים לצילומים מרהיבים במיוחד:

 • צלמו כמה שיותר. צלמו גם כשאתם חושבים שאין במקום שום דבר מיוחד. מתמונה פשוטה אפשר ליצור לעיתים בתוכנת העריכה משהו מיוחד ומעניין שאין לאף אחד אחר.

 • היעזרו בכלי גוגל – Google Earth כדי לסרוק אזורים ולמצוא לוקיישנים מיוחדים לצילום מן האוויר.

 • השתמשו בכלי החלוקה למשבצות כדי ליצור קומפוזיציה מתאימה למח האנושי. תמיד עדיף למקם את האובייקט המרכזי בצילום באחת מארבע נקודות ההצטלבות של הקווים המנחים.

 • עקבו אחר תחזית מזג האוויר כדי לאתר הזדמנויות לצלם שמיים מעניינים או לקבל תאורה מיוחדת.

 • עקבו אחרי חשבונות של צלמי רחפן באינסטגרם וטיקטוק כדי לקבל השראה ורעיונות. בהתחלה מן הסתם, תחקו ותעתיקו הרבה, וזה בסדר גמור – ככה לומדים. בהמשך תוכלו להתנתק מחלליות-האם ולהתקדם לצילומים מקוריים שהגיתם בעצמכם.

אם יש לכם רעיונות נוספים להוסיף או לספר לי עליהם, אשמח לשמוע ולעדכן.

תמונות טובות!

מאמרים שעשויים לעניין אתכם בנוסף:

להטיס רחפן בחול
שימוש ברחפן
אלון

להטיס רחפן בחו"ל – המדריך המלא

נוסעים לחו"ל והחלטתם לקחת אתכם את הרחפן שלכם? זה נהדר, ואני מאחל לכם הרבה כיף, חופשה מהנה וצילומים מרהיבים! צילום ברחפן בחו"ל הופך לפופולרי יותר

קראו עוד»

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.